Rury i łączniki GRP (GRP pipes and fittings)

Vetroresina Enginia S.p.A.

Włoska firma Vetroresina Enginia S.p.A. może pochwalić się bogatymi, sięgającymi blisko pół wieku wstecz, tradycjami w opracowywaniu rozwiązań w zakresie transportu i magazynowania cieczy. Spółka opracowała w tym celu własną technologię produkcji rur plastikowych wzmocnionych włóknem szklanym, czyli rur GRP.

W ofercie firmy TRENT, której celem jest dostarczenie pełnego wachlarza rozwiązań dla przemysłu, nie mogło zabraknąć miejsca dla rur GRP marki Vetroresina. Są one szeroko wykorzystywane zarówno w instalacjach naziemnych, podziemnych, jak i na morzu. Swoją popularność zawdzięczają licznym zaletom, dzięki którym są one konkurencyjne wobec rozwiązań opartych na innych materiałach:

  • wysoki wskaźnik wytrzymałości w stosunku do masy, przy niskiej gęstości (1,6 – 1,9 kg/dm),
  • elastyczność instalacji – możliwość stosowania dowolnych metod charakterystycznych dla innych materiałów,
  • duża odporność na korozję, rozpuszczalniki, kwasy i inne chemikalia,
  • niski współczynnik tarcia dzięki wyjątkowo gładkiej powierzchni wewnątrz rury,
  • łatwość instalacji – dzięki specjalnym zakończeniom łączenie poszczególnych rur nie wymaga spawania i dodatkowych zabezpieczeń,
  • mniejsza waga, co ułatwia transport i manewrowanie poszczególnymi elementami podczas instalacji,
  • brak konieczności konserwacji i inspekcji.

Mnogość zastosowań rur GRP sprawia, że trudno jest wymienić je nie pomijając żadnego. Rozwiązanie te sukcesywnie wypiera tradycyjne, betonowe lub stalowe instalacje w wielu dziedzinach gospodarki:

  • zamówienia publiczne – wodociągi, systemy irygacyjne,
  • przemysł lądowy – systemy klimatyzacyjne i wentylacyjne, instalacje przeciwpożarowe, instalacje wodne,
  • przemysł okrętowy i konstrukcji morskich (offshore) – instalacje pokładowe, rurociągi platform, systemy przeciwpożarowe w stoczniach, instalacje chłodzenia wodą morską, systemy odsalania wody morskiej, instalacje sanitarne.

Co więcej, rury GRP mogą być używane nie tylko przy konstruowaniu rurociągów. Za ich pomocą budowane są przewody kominowe w istniejących już konstrukcjach, albo nawet całe kominy w fabrykach i zakładach, gdzie występuje zapotrzebowanie na nie.

Rury GRP firmy Vetroresina znajdują zastosowanie w przemyśle okrętowym, konstrukcji morskich (offshore), chemicznym, energetycznym i przy zamówieniach publicznych.

Na wszelkie pytania związane z zastosowanie rur GRP w przemyśle, ich specyfikacjami technicznymi czy realizacją zamówienia, chętnie odpowie Paweł Siciarek, ekspert firmy TRENT w tej dziedzinie. Skontaktuj się z nim już teraz!

Tel.: +48 691 743 050
e-mail: ps@trent.com.pl

Strona producenta:

www.vetroresina.it